Wózek to podstawowy element wyprawki niemowlaka. Codzienne wynoszenie wózka z domu, podbijanie go na krawężniku oraz pakowanie do auta może stanowić problem, jeśli rodzice wybiorą wózek niedostosowany do swoich potrzeb i warunków mieszkaniowych.

Koszt zakupu wózka jest stosunkowo wysoki w porównaniu z innymi elementami wyprawki, dlatego przed zakupem trzeba dobrze zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami, co do kupowanego produktu. Wybór odpowiedniego wózka zapewni komfort dziecku, a rodzicom spokój i wygodę. Wybór wózków jest bardzo duży, a poszczególne modele różnią się znacznie między sobą, zarówno wyposażeniem, funkcjami jak i ceną. Jak wybrać najlepszy dla siebie wózek dziecięcy i na co zwrócić szczególną uwagę?

Wózki można podzielić ze względu na ich główne przeznaczenie. Jaki model wózka dziecięcego wybrać? To zależy od potrzeb rodziców. Niektóre modele przeznaczone są dla dzieci od urodzenia do mniej więcej 6 miesiąca życia. Inne produkowane są specjalnie dla aktywnych rodziców, którzy chcą biegać i zabierać ze sobą na trening swoje małe dziecko. Rodzice bliźniaków oraz trojaczków także mogą kupić wózek dedykowany właśnie im.

Najpopularniejsze typy wózków:

Najmodniejsze wielofunkcyjne– wielofunkcyjność może odnosić się do różnych aspektów. Zazwyczaj chodzi o wózki 3w1, które mogą być używane jako gondola, głęboki wózek oraz spacerówka. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, ponieważ w gondoli spaceruje się już z niemowlakami. Gondola ma podwyższone brzegi oraz materac, który jest przeznaczony dla dzieci od pierwszych dni życia. Gdy dziecko zacznie samo siadać, to wózki 3w1 zaczynają pełnić spacerówki i mogą nią być nawet do 3go roku życia. Wielofunkcyjność odnosi się także do siedziska w spacerówkach. 3w1 oznacza, że siedzisko wózka może być ustawione w pozycji leżącej, półleżącej oraz siedzącej, dzięki czemu w wózku można spacerować z młodszymi, jak i starszymi dziećmi. Taka opcja pozwala także na drzemkę starszego z dzieci – wystarczy z pozycji siedzącej przestawić siedzisko do pozycji leżące.

Powszechne gondole– ten typ wózka przeznaczony jest dla dzieci od pierwszych dni życia do około 6-8 miesiąca życia. Jeśli dziecko zaczyna samodzielnie siadać, to można zmienić wózek na spacerówkę lub kupić od razu wózek 3w1, łączący w sobie zalety gondoli i spacerówki. Gondola ma podwyższone boki i materacyk, tak aby dziecko wygodne i bezpiecznie mogło leżeć w wózku. Jeśli gondola może być odpięta od wózka, to rodzice mogą jej używać jako nosidełka albo łóżeczka turystycznego.

Przedstawmy porównanie różnych wózków:

W zależności od warunków, w jakich będzie się użytkowało wózka, pory roku oraz miejsca zamieszkania i liczby dzieci, wybór wózka jest zupełnie inny, jednak wszystkie wózki charakteryzują się podobnymi cechami, które warto brać pod uwagę przy wyborze akcesorium dla dziecka:

Spacerówka czy gondola – wybór zależy głównie od wieku dziecka. Dla niemowlaków należy kupić gondolę, która pozwoli im swobodnie leżeć, obserwować świat i zapewni bezpieczeństwo przed wiatrem, deszczem i insektami. Dla dzieci nieco starszych wybrać można parasolkę, która zapewnia im więcej swobody. Dobrym wyborem jest również wózek 2w1, który posłuży maluchowi przed dłuższy czas,

Tradycyjny czy sportowy – wybór rodzaju wózka uzależniony jest od miejsca zamieszkania i trybu życia. Nie warto inwestować w wózek sportowy, jeśli nie zamierza się biegać podczas spaceru. W przypadku osób prowadzących spokojny tryb życia znacznie lepiej sprawdzi się wózek tradycyjny – miejski. Jednak w przypadku osób aktywnych fizycznie warto wybrać specjalny wózek sportowy, który jest znacznie stabilniejszy i którym łatwiej jest manewrować,

Dodatkowe akcesoria – warto zwracać uwagę na obecność takich akcesoriów, jak: moskitiery, daszki, ochraniacze przed deszczem i mufki. Zapewniają one lepszy komfort zarówno dziecku jak i rodzicom. Dodatkowe akcesoria zakupione do wózków z pewnością będą z nimi kompatybilne, zaś w przypadku akcesoriów dokupowanych może zaistnieć sytuacja, w której akcesorium nie będzie nadawało się do wózka,

Jaki daszek –  by upewnić się, że wózek będzie odpowiedni, należy zwrócić uwagę na daszek chroniący przed wiatrem i słońcem. Powinien być odpowiednio głęboki (kończyć się na wysokości połowy długości gondoli bądź do miejsca na nogi w przypadku spacerówki) i stabilny, by nie zniszczyć się na wietrze i żeby odpowiednio osłaniać dziecko.

Nowość i szczególne ułatwienie dla rodziców to wózki dla dwóch i większej ilości dzieci!

Dla bliźniaków– wózki dla bliźniaków mają dwa siedziska. Mogą one być umieszczone jedno obok drugiego albo jedno za drugim. W pierwszym przypadku wózek jest znacznie szerszy od wózka dla jednego dziecka, a w drugim znacznie dłuższy. Kupując wózek dla bliźniaków rodzice muszą dobrze wymierzyć szerokość drzwi, klatki schodowej itd. i porównać te wymiary z wymiarami wózka, aby nie okazało się, że jest on za szeroki i nie mieści się w drzwiach lub w windzie.

Dla trojaczków– Siedziska w takim wózku mogą być umieszczone obok siebie – wózek jest wtedy bardzo szeroki. Drugą opcją jest wózek z siedziskami jedno za drugim. W przypadku wózków dla trojaczków dostępne są także inne konfiguracje siedzisk. Jedno z dzieci może siedzieć na pojedynczym siedzisku, podczas gdy pozostała dwójka będzie umieszczona przed tym dzieckiem na siedzisku podwójnym albo każde z dzieci na osobnym. Wózki dla trojaczków także mogą być wielofunkcyjne, dzięki czemu rodzice nie muszą kupować gondoli i spacerówki, tylko wózek 3w1, który spełni obie funkcje. Najlepsze wózki będą służyć rodzicom i dzieciom od narodzin do nawet 2-3go roku życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here