To, że twój wymarzony wózek będzie markowy czy też kupiony w sieciówce bez żadnego wyraźnego sygnowania, nie oznacza że nie musi spełniać najważniejszych kryteriów. Warto jest znać takowe by nie mieć poczucia, że źle zainwestowaliśmy swoje pieniądze.

Jakie wózki możemy spotkać w sklepach?

Głębokie gondole– to najczęściej nabytek na pierwsze 6 – 8 miesięcy życia dziecka. Wózek głęboki zazwyczaj jest cięższy od innych rodzajów wózków. Związane jest to z jego główną funkcją, którą jest wożenie dziecka w pozycji leżącej. Z tego względu wózki tego typu charakteryzują się dużymi kołami i pokaźnych rozmiarów stelażem. Główną częścią jest gondola, w której leży niemowlę. W starszych modelach (oraz bardzo popularnych obecnie modelach retro, np.Jarfex Irys) problematyczny jest transport samochodem – z racji wymiarów, bagażnik musi być odpowiednio duży.

Spacerówka– w zależności od wybranego modelu – może służyć od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Wielu rodziców kupuje przynajmniej 2 spacerówki – większą i mniejszą. Większa to typowy wózek, w którym dziecko może siedzieć. Mniejsza – to jego „odchudzona” i składana wersja, tzw. parasolka. Przydaje się wówczas, kiedy dziecko jest na tyle duże, że samo chodzić, ale czasami nogi odmawiają mu posłuszeństwa. Takie sytuacje zdarzają się np. na dłuższym spacerze.

Wózki hybrydowe– ponieważ zakup wózka wiąże się z kosztami (od kilkuset do kilku tysięcy złotych), większość rodziców inwestuje w tzw. hybrydy. Wózki uniwersalne łączą w sobie funkcję spacerówki i wózka głębokiego. Pojazdy tego rodzaju noszą nazwę „2 w 1” lub „3 w 1” – które dodatkowo posiadają możliwość zamontowania na stelażu fotelika samochodowego. Modele o średniej wadze 13 – 15 kg pozwalają na samodzielne wniesienie wózka do mieszkania. Jednak stwierdzenie, że bez wysiłku można znosić je z czwartego piętra jest nadużyciem. Hybrydy posiadają duże koła, mocną ramę oraz szereg dodatków pozwalających na zmianę wózka głębokiego w spacerówkę. W zależności od modelu – wersja głęboka może posiadać nosidełko, tzw. szufladę powalającą na szczelne okrycie gondoli oraz fotelik. Zalety wózków tego typu to m.in. duża stabilność, bezpieczeństwo i łatwość prowadzenia. Wadą jest to, że – wraz ze wzrostem wagi dziecka – wózek staje się coraz cięższy. Dlatego część rodziców decyduje się na zakup lekkiej parasolki.

Wybierając konkretny typ wózka weź pod uwagę siebie i dziecko:

Wybierając wózek musisz również rozważyć, jakiego typu ma być pierwszy pojazd Twojego dziecka. Możesz zdecydować się na wózek głęboki lub spacerówkę, ale również na modele uniwersalne (tzw. hybrydy) oraz montowane na stelażu.

Modele uniwersalne zazwyczaj są ciężkie, i – jeśli dodasz do tego wagę dziecka – okazuje się, że ciężar staje się dość duży. Dlatego wielu rodziców decyduje się na odrębne wersje – z gondolą i spacerówkę. Kupując spacerówkę, zwróć uwagę na to, czy można ją szybko złożyć i np. założyć na ramię (tzw. parasolki).  Jednak kiedy dziecko podrośnie, będzie chciało iść samo, spacerówka przyda się, gdy maluch się zmęczy.

Z kolei modele montowane na stelażu mają tę zaletę, że poszczególne elementy możesz dokupić, kiedy ich potrzebujesz. Pomyśl o takim rozwiązaniu jeśli np. masz małe mieszkanie i nie masz miejsca na gondolę lub siedzisko.

Wózek należy wybierać nie tylko pod kątem wygody dziecka, ale również swojej własnej. Dlatego przy zakupie zastanów się, jaki tryb życia prowadzisz i weź to pod uwagę, kupując wózek dla swojego dziecka.

Najpopularniejsi producenci wózków to:

  • ABC Design – niemiecka firma, która staje się coraz popularniejsza na polskim rynku. W ofercie znajdziecie wszystkie rodzaje wózków łącznie z modelami dla bliźniąt i trojaczków.
  • Chicco – międzynarodowa firma specjalizująca się w akcesoriach dla dzieci. Oferowane wózki mają przystępną cenę i dobrą jakość.
  • Jane – włoska firma, której wózki są coraz częściej kupowane w Polsce. Specjalizuje się w klasycznych spacerówkach oraz fotelikach samochodowych.
  • MacLaren – brytyjska firma, która zdobywa popularność w Polsce. Specjalizuje się w lekkich spacerówkach.
  • Mutsy – holenderska firma produkująca przede wszystkim uniwersalne wózki typu „2 w 1” i „3 w 1”. Ugruntowana pozycja na rynku – również w Polsce.
  • Peg Perego – włoska firma, słabo znana w Polsce. Produkuje pełną gamę wózków dla dzieci w przystępnych cenach.
  • Quinny – firma specjalizująca się w sportowych, lekkich spacerówkach. Zdobywa coraz większą popularność na polskim rynku. Ceny umiarkowane.
  • Teutonia – znana niemiecka firma produkująca dobrej klasy wózki „2 w 1” i „3 w 1”. Zarówno modele nowoczesne, jak i w stylu retro.
  • X-Lander – jedna z najpopularniejszych marek wózków w Polsce. Oferowane modele cechują się dużą wytrzymałością i wygodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here