Jak rozszerzać dietę dziecka karmionego piersią? Jak rozszerzać dietę niemowlęcia karmionego butelką? Jak rozszerzać dietę, jeśli karmisz sposobem mieszanym? – takie pytania zadaje sobie każda mama pod koniec pierwszego półrocza życia dziecka. Jak przekonać niemowlę do nowych dań, jak nie popełniać błędów, które mogą kiedyś spowodować nadwagę, otyłość, cukrzycę?

Inny moment dla dzieci karmionych piersią a jeszcze inny dla tych karmionych butelką!

Gdy karmisz butelką, zacznij rozszerzać dietę niemowlęcia, gdy skończy 4 miesiące. Gdy karmisz piersią: poczekaj z rozszerzaniem diety, aż dziecko skończy pół roku. Jeśli karmisz sposobem mieszanym, o to, kiedy zacząć rozszerzać dietę niemowlęcia, zapytaj pediatry.

Jeśli dziecko karmione piersią słabo przybiera na wadze, pediatra może zalecić, by zacząć rozszerzać dietę dziecka wcześniej: w 5 lub 6. miesiącu.

Dlaczego wszystko powinno mieć swój czas?

Dojrzewanie układu pokarmowego dziecka to proces, który trwa kilkanaście pierwszych miesięcy życia. To właśnie dlatego rozszerzanie diety zaczynamy dopiero powyżej 6 miesiąca, wcześniej bowiem układ pokarmowy nie jest gotowy do tego, by trawić i przyswajać inne pokarmy niż mleko matki (bądź mleko modyfikowane).

Zaraz po przyjściu na świat noworodek jest już w stanie trawić i wchłaniać substancje odżywcze pochodzące z pokarmu, ale tym właściwym dla niego – przynajmniej do 6 miesiąca życia – jest przede wszystkim mleko matki. Poza tym, że jest ono najlepiej zbilansowanym posiłkiem dla dziecka, sprzyja również dojrzewaniu przewodu pokarmowego i układu odpornościowego. W 2–3 miesiącu życia usprawnia się działanie dolnego zwieracza przełyku, czyli mięśnia znajdującego się pomiędzy przełykiem i żołądkiem, dzięki któremu pokarm z żołądka nie cofa się do przełyku. Umiejętność pobierania pokarmu z łyżeczki, skoordynowana z rozwojem mięśni przełyku, żołądka i jelit, pojawia się między 4 a 6 miesiącem życia.

Nie zwlekaj z rozszerzaniem diety!

Choć mleko matki powinno być podstawą żywienia w pierwszym roku życia dziecka, nie oznacza to, że niemowlęta nie powinny dostawać innych produktów. W drugim półroczu należy proponować dziecku stałe posiłki. Przede wszystkim kasze, warzywa, owoce. Ograniczenie pokarmu wyłącznie do mleka może (choć oczywiście nie musi) spowodować niedobory żelaza. Może zdarzyć się tak, że w pierwszych miesiącach maluch będzie wykazywał znikome zainteresowanie stałymi pokarmami. Nie jest to powód do niepokoju. Rolą rodziców jest proponować. Kierujmy się zasadą: rodzic decyduje, co dziecko zje, a dziecko, ile (i czy w ogóle) zje.

Nie zapominaj o prawidłowym nawadnianiu!

Do ukończenia 6 miesiąca życia niemowlę nie potrzebuje dodatkowych płynów poza mlekiem mamy. Nawet w najbardziej upalne dni pierś zaspokaja pragnienie malucha.

Po ukończeniu 6 miesięcy warto zacząć proponować dziecku wodę do posiłków. Nie musi jej wypijać, prawdopodobnie wciąż główne pragnienie będzie zaspokajało piersią, ale to ważne, by miało możliwość jej spróbować. Niemowlęta powinny pić wyłącznie wodę lub lekkie herbatki ziołowe: rooibos, rumianek, czystek. Warto wystrzegać się “specjalnych”, granulowanych herbatek dla niemowląt i soczków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here