Niemowlę przede wszystkim potrzebuje mleka matki. I jeśli nie może go dostać to warto jest pomyśleć o tym zastępczym, modyfikowanym, które dostaniemy w sklepach lub aptekach lub zainteresować się bankiem mleka matki.

Mleko matki to najlepszy pokarm dla każdego młodego organizmu!

Mleko matki zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, niezwykle ważne dla organizmu dziecka. Wiele w nim immunoglobulin, które chronią przed zakażeniami bakteryjnymi i wirusowymi. To najlepszy sposób karmienia noworodka i niemowlęcia.

Wskazania dla matki karmiącej piersią!

Kobieta karmiąca piersią nie musi być na żadnej diecie, jeśli oczywiście niemowlę nie ma objawów alergii pokarmowej, a jadłospis kobiety opiera się na naturalnych i zdrowych produktach. Niemowlę karmi się na żądanie, podając pierś również w nocy (pokarm nocny jest bardziej treściwy). Wraz z unormowaniem laktacji pory karmień staną się bardziej przewidywalne. Choroba matki, tj. przeziębienie, grypa, zapalenie zatok, nie jest wskazaniem do odstawienia dziecka od piersi. Również wiele leków można przyjmować, karmiąc piersią, ale wcześniej należy skonsultować się z lekarzem.

Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak chce tego matka i dziecko. Wskazane jest karmienie przez co najmniej rok, choć coraz więcej kobiet decyduje się na karmienie piersią dwulatka, a nawet trzylatka.

Wyraźne przeciwwskazania do karmienia piersią:

  • zakażenie wirusem HIV
  • czynna gruźlica
  • narkomania i choroba alkoholowa
  • ciężka choroba psychiczna wymagająca leczenia farmakologicznego

Przeciwwskazania do karmienia piersią ze strony dziecka to z kolei galaktozemia i fenyloketonuria, poważne choroby wrodzone.

Jeśli kobieta nie może lub nie chce karmić piersią, wówczas musi wybrać dla dziecka odpowiednie mleko modyfikowane, które jest opracowane na bazie mleka krowiego. Jeśli dziecko nie jest obciążone ryzykiem alergii, podaje mu się mieszankę dobraną ze względu na wiek.

Co po mleku matki?

W 7 miesiącu życia dziecka co najmniej raz w tygodniu podaje się mu mięso. Jadłospis 9-miesięcznego dziecka powinien zawierać pół rozdrobnionego żółtka jaja, jak również sucharki, pieczywo, biszkopty. Nabiał w postaci jogurtów, kefiru lub twarożku powinien na stałe zagościć w jadłospisie dziecka jeszcze przed ukończeniem 12 miesiąca życia (jednak nie wcześniej niż w 11 miesiącu). Jest to jednak grupa produktów, które często wywołują u niemowląt alergie.

Obserwuj dziecko i jego organizm, zawsze produkty stałe wprowadzaj w „asyście” swojego mleka:

Rozszerzając dziecku dietę, należy zwracać uwagę, czy nie występują u niego objawy alergii pokarmowej. Należą do niech przede wszystkim problemy trawienne (tj. biegunka, wzdęcia) oraz objawy skórne (tj. wysypka, liszaje). W celu uniknięcia alergii produkty stałe powinno się wprowadzać do diety dziecka pod osłoną mleka matki. Rozszerzanie diety powinno być zatem połączone z karmieniem piersią. Najlepsza dieta dla niemowlęcia to taka, która jest zdrowa i pożywna. Jedzenie nowych produktów oraz nauka gryzienia i przełykania to dla maluszka ciekawa przygoda, która powinna przebiegać w spokojnej atmosferze. Należy zatem przestrzegać schematu żywienia niemowląt, niemniej niewielkie opóźnienia we wprowadzaniu nowych produktów do diety dziecka nie stanowią większego problemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here