Według najnowszych zaleceń nie ma określonych zasad kiedy i co wprowadzać do diety dziecka. Jednak należy mieć na uwadze każdy organizm osobno. Bowiem jedne dzieci wcześniej zaakceptują gluten i mięso. Jeszcze inne nawet do 2 roku życia nie będą chciały spróbować kaszki czy potrawki z mięsem. Są jednak pewne zasady, które niewątpliwie ułatwią start w nowa dietę i odejmą troszkę zmartwień rodzicom oraz niepokoju dzieciom.

5 zasad jak zmienić dietę u niemowlaka:

  • Nowe produkty wprowadzaj pojedynczo. Dzięki temu możesz obserwować, czy dziecko dobrze na nie reaguje.
  • Nowości podawaj w ciągu dnia. Najlepiej przed południem, gdy dziecko jest wypoczęte.
  • Nie używaj cukru ani soli. To przyprawy niezalecane w diecie niemowląt i małych dzieci.
  • Zawsze podawaj świeże i dobrej jakości jedzenie. Przewód pokarmowy niemowlęcia jest niedojrzały, a przez to bardzo wrażliwy.
  • Nie zmuszaj do jedzenia. Jeśli dziecko stanowczo odmawia jedzenia nowości, spokojnie zaczekaj, aż będzie na to gotowe. Niektóre potrawy trzeba maluchowi podać nawet kilkanaście razy, by je zaakceptował.

Pierwsze stałe posiłki:

Jeśli dziecko pije mleko z butelki, zacznij podawać mu nowe dania, gdy skończy 4 miesiące. Gdy ssie pierś – 2 miesiące później, bo z kobiecego mleka organizm lepiej przyswaja składniki odżywcze. W pokarmie mamy znajdują się też składniki chroniące maluszka przed infekcjami i alergią, dlatego rozszerzania diety nie ma co przyspieszać (jedynym wyjątkiem są posiłki glutenowe). Wprowadzania nowych dań nie można opóźniać: mogłoby to spowodować niedobory energii, składników odżywczych, a także alergię. Układ immunologiczny w drugim półroczu jest bowiem „otwarty” na nowe pokarmy.

Bądźcie cierpliwi i silni!

Dla dziecka nowe dania to rewolucja. Do tej pory pił mleko, teraz musi się zmierzyć z nowymi smakami i nową konsystencją pokarmów. Na szczęście dziecko w drugim półroczu interesuje się światem: ciekawią je też smaki i sposób jedzenia łyżeczką. Dlatego wiele maluchów akceptuje nowości. Są jednak i takie, które plują wszystkim, co znajduje się na łyżeczce.

Wytycznych nie ma, ale zacznij dietę od warzyw:

Pierwszym nowym daniem może być zupka jarzynowa. Ugotuj ją z jednego lub dwóch warzyw (ziemniaka i marchewki). Dodaj łyżeczkę kaszki (ryżowej lub kukurydzianej) oraz łyżeczkę oleju rzepakowego (może też być oliwa z oliwek lub masło, ale polecamy olej rzepakowy, bo ma najwięcej tłuszczów omega-3). Zupę podawaj łyżeczką, nie z butelki. Dziecko może być zaskoczone nowym smakiem i nowym sposobem jedzenia, najlepiej więc podaj mu pierwszy posiłek, gdy nie jest mocno głodne.

Jeśli malec nie ma objawów alergii (bóle brzuszka, wysypka), po 2–3 dniach do zupy dodawaj, po jednym, kolejne warzywa (pietruszkę, dynię, brokuły). Po 2 tygodniach dodaj osobno ugotowane mięso (dwa razy  w tygodniu rybę) i pół ugotowanego żółtka (przez kilka dni, później do zup dodawaj surowe).

Drugim posiłkiem są przetarte owoce (same lub z kaszką). Zamiast nich od czasu do czasu malec może wypić sok. Jednak ucz go, by zaspokajał pragnienie wodą, która powinna być niegazowana i mineralna a nie źródlana. Jeśli jest bardzo gorąco możesz do wody dodać parę kropelek cytryny i miód, ale uważaj bo może on być alergenem i wywołać wysypkę lub bóle brzucha.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here